Ayet-el Kürsi

Ayet-el Kürsi Duası ve Özellikleri

Ayet-el Kürsi, Kur’an-ı Kerim’in 2. suresi olan Bakara Suresi’nin 255. ayetidir. İslam inancına göre bu ayet Allah’ın sıfatlarını ve kudretini anlatan en önemli ayetlerden biridir. Ayet-el Kürsi, korunma ve güvenlik istendiğinde okunan dua olarak bilinir ve çokça okunması teşvik edilir.

Ayet-el Kürsi Anlamı

Ayet-el Kürsi Allah’ın eşsiz kudretini, bilgisini ve yaratıklar üzerindeki hakimiyetini vurgulayan bir ayettir. Ayetin Türkçe meali şu şekildedir:

“Allah, kendisinden başka hiçbir ilah olmayandır. Diridir, kayyumdur. O’nu ne gaflet basar, ne de uyku. Göklerdeki ve yerdeki her şey O’nundur. İzni olmaksızın O’nun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, kullarının önlerindekileri ve arkalarındakileri bilir. Onlar, O’nun ilminden, kendisi dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. O’nun kürsüsü, gökleri ve yeri kaplamıştır. O’nun, ikisini koruması O’na zor gelmez. O, yücedir, büyüktür.”

Ayet-el Kürsi Türkçe Okunuşu

Ayet-el Kürsi’nin Türkçe okunuşu şu şekildedir:

“Allahu la ilahe illa huvel hayyul kayyum. La te’huzuhu sinetun ve la nevm. Lehu ma fis semavati ve ma fil’ard. Menzellezi yeshfe’u indehu illa bi iznih. Ya’lemu ma beyne eydihim ve ma halfehum. Ve la yuhitune bi shay’im min ilmihi illa bima sha. Vesi’a kursiyyuhus semavati vel ard. Ve la yeuduhu hıfzuhuma ve huvel aliyyul azim.”

Ayet-el Kürsi Arapça Yazılışı

Ayet-el Kürsi’nin Arapça yazımı şekildedir:

“اللَّهُ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ ۚ لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌ ۚ لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ ۗ مَنْ ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلَّا بِإِذْنِهِ ۚ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ ۖ وَلَا يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ عِلْمِهِ إِلَّا بِمَا شَاءَ ۚ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ ۖ وَلَا يَئُودُهُ حِفْظُهُمَا ۚ وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ”

Ayet-el Kürsi Arapça Okunuşu

Ayet-el Kürsi’nin Arapça okunuşu şu şekildedir:

“Allāhu lā ilāha illā huwa-l-ḥayyu-l-qayyūmu lā ta’khudhuhu sinatun wa lā nawm, lahu mā fīs-samāwāti wa mā fil-arḍ, man dhā alladhī yashfa’u ‘indahu illā bi-idhnihi, ya’lamu mā bayna aydīhim wa mā khalfahum, wa lā yuḥīṭūna bishay’im min ‘ilmihi illā bimā shā’a, wasi’a kursiyyuhus-samāwāti wal-arḍ, wa lā ya’ūduhu ḥifẓuhumā wa huwa-l-‘aliyyu-l-‘aẓīm.”

Ayet-el Kürsi’nin Önemi ve Faziletleri

Ayet-el Kürsi sadece anlamıyla değil, aynı zamanda getirdiği faziletler ve koruyucu özellikleri ile de önem taşır. İslam alimleri ve peygamber hadisleri Ayet-el Kürsi’nin düzenli olarak okunmasını tavsiye eder.

Koruyucu Güç

Ayet-el Kürsi’nin okunması şeytanın şerrinden korunma olarak bilinir. Hadislere göre gece yatmadan önce Ayet-el Kürsi okuyan kişinin Allah tarafından korunacağı ve şeytanın o kişiye yaklaşamayacağı belirtilir.

Rızık ve Bereket

Ayet-el Kürsi’nin faziletleri arasında okuyan kişinin rızkının artırılması ve bereketinin çoğalması da vardır. Bu ayeti düzenli olarak okuyan bir müslümanın geçim sıkıntısı çekmeyeceğine inanılır.

Huzur ve İman

Ayet-el Kürsi aynı zamanda huzur verici ve kalbe sakinlik kazandırıcı bir özelliğe sahiptir. İnanan bir kişi bu ayeti okuyarak kalbindeki imanın güçlenmesini ve Allah’a olan bağlılığının artmasını bekler.

Kaynak: medyum.org

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir